Ciacho
Nowicjusz
Dołączył: 01 Sie 2006
Posty: 3 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Pabianice
|
Wysłany:
Wto 22:36, 01 Sie 2006 |
![Powrót do góry Powrót do góry](http://picsrv.fora.pl/fiblack3d/images/icon_up.gif) |
Świadome śnienie (ang. lucid dreaming) to odmienny stan świadomości uzyskiwany w sposób naturalny, tj. bez pomocy środków psychoaktywnych (halucynogennych). Nie jest on podobny ani do stanu czuwania, ani do zwykłego snu. Człowiek doświadczający świadomego śnienia znajduje się w świecie snu, w wewnętrznej przestrzeni psychicznej, odbieranej zmysłowo w sposób bardzo intensywny.
Akademicka definicja świadomego snu brzmi: świadomy sen jest marzeniem sennym, w którym śniący jasno zdaje sobię sprawę z faktu, że wszystko co widzi i czego doświadcza jest snem.
Świadomy sen dostarcza ogromnej ilości energii, świadomość zostaje wyostrzona, pojawiają się bardzo silne, pozytywne emocje: poczucie kontroli i mocy, wszechogarniającej wolności, silne doznania zmysłowe (m.in. erotyczne, estetyczne) oraz duchowe (spotkania z postaciami archetypowymi: mistrzami duchowymi i postaciami religijnymi itp.).
Historycznie rzecz ujmując, stan świadomego śnienia był bardzo istotnym elementem praktyk szamańskich, jogicznych i mistycznych. Jego znaczenie podkreślają m.in. Juan Matus (szaman z plemienia Yaqui opisywany przez C. Castanedę), nauczyciele buddyjscy (Namkhai Norbu, Tenzin Wangyal Rinpocze, Dalajlama), mistycy chrześcijańscy (Emmanuel Swedenborg).
Jednak od ok. 30 lat świadome śnienie jest przedmiotem badań w laboratoriach naukowych kilku uniwersytytów (m.in. Uniwersytetu Stanford oraz Uniwersytetu w Oxford) oraz znajduje liczne zastosowania w terapii, rozwoju osobistym i treningach rozwoju ludzkich możliwości.
W jakim celu ludzie śnią świadomie?
Świadome śnienie jest niezwykłym, tajemniczym i ekscytującym doświadczeniem. Przez to jest po prostu dla wielu ludzi bardzo pociągające. Jednak świadome sny mogą służyć również codziennym, życiowym celom. Wewnętrzny świat jest rzeczywistością wielopoziomową i każdy z nas ma świadome sny o indywidualnym znaczeniu i różnej głębi doświadczenia. Oneironauci wykorzystują umiejętność świadomego śnienia do wielu różnych celów. Każdy z nich odnajduje indywidualne możliwości tego niezwykłego stanu świadomości. Najczęściej jednak wspominają oni o kilku najważniejszych:
1. Świadome sny dostarczają ogromnej satysfakcji, przyjemności i radości. Wielu oneironautów mówi, że doświadczenie świadomego snu po raz pierwszy było najszczęśliwszą chwilą w ich życiu. Jest to związane z poczuciem niezwykłej wolności, które ogarnia nas we śnie świadomym. Nie jesteśmy tam ograniczani żadnymi prawami fizycznymi i społecznymi oraz posiadamy wysoki stopień kontroli nad marzeniami sennymi. Człowiek w pełni świadomy w swoim śnie może zdecydować się na robienie rzeczy niemożliwych w świecie fizycznym. Oneironauci latają w swoich snach jak Superman, czerpiąc z tego dużą radość (kto latał ten wie jak bardzo jest to przyjemne), przeżywają intensywne sny erotyczne, realizując w nich swoje najbardziej ukryte pragnienia i fantazje (Patricia Garfield, znana badaczka snów świadomych, stwierdziła na podstawie własnego doświadczenia, że sny takie często kończą się doświadczeniem orgazmu o niezwykłej intensywności, który określiła jako orgazm "totalny" albo "kosmiczny") itd.
2. Twórcze rozwiązywanie problemów jest kolejną z możliwości, które otwierają przed oneironautami świadome sny. Powszechnie wiadomo, że nasza podświadomość dysponuje możliwościami, które niedostępne są naszemu umysłowi na jawie. Znane są niezliczone przypadki genialnych odkryć naukowych, wynalazków, dzieł artystycznych, które "zawdzięczamy" snom. Ze swoich zdolności rozwiązywania problemów we śnie korzystali m.in. Mendelejew, Kekule, Howe, Edison, Wagner, Mozart, Dali. Każdy z nas może również skorzystać z twórczego potencjału własnej podświadomości przy rozwiązywaniu naszych codziennych problemów osobistych i zawodowych.
3. Doskonalenie umiejętności podczas świadomych snów. Świadome sny są tak niezwykle realne, że można użyć ich do doskonalenia różnego rodzaju umiejętności - w sporcie, w tańcu, w wykonywaniu muzyki, w publicznym przemawianiu itp. Wiele badań w tym zakresie zawdzięczmy niemieckiemu psychologowi sportowemu Paulowi Tholeyowi.
4. Przezwyciężanie lęków i zwiększenie kontroli nad emocjami. Podczas snu nic nie może nas zranić, jesteśmy całkowicie bezpieczni. Kiedy śnimy świadomy sen zdajemy sobie z tego sprawę, wiemy że pojawiające się zagrożenia nie są realne. Dzięki temu możemy je przezwyciężyć. Oneironautyka jest prawdziwym wybawieniem dla osób przeżywających koszmary senne. Dzięki niej możliwe jest uwolnienie się od lęków trapiących nas od wielu lat. Umiejętność przezwyciężania lęku stopniowo przenosi się również do życia na jawie, co umożliwia nam pozbycie się uprzedzeń i lęków ograniczających nasze życiowe możliwości rozwoju i nasze poczucie wolności.
5. Oczyszczenie podświadomości. Podczas świadomego śnienia zachodzi, łatwiejsza niż na jawie, komunikacja z podświadomością. Możemy otrzymać z podświadomości wiele cennych informacji, jak również wpływać na podświadome wzorce emocjonalnych zachowań i myślenia. Możemy uwalniać energię, uwięzioną w podświadomości poprzez nierozwiązane problemy, kompleksy, urazy i konflikty z przeszłości. Uwolniona w ten sposób energia służyć nam może do wzmacniania odporności organizmu i osiągania stanów świadomości transpersonalnej.
6. Samopoznanie i transcendencja. Świadome sny od wieków postrzegane były jako droga rozwoju duchowego, która zmienia nasze poznanie rzeczywistości. Wspominają o nich mistycy chrześcijańscy, islamscy, buddyści tybetańscy i szamani w kulturach archaicznych. Podczas świadomych snów jak również w zwykłych snach, mamy dostęp do niezwykłych możliwości naszego mózgu. Szczególnie częstym doświadczeniem oneironautów jest przeżycie poza ciałem (OBE), czyli oglądanie świata fizycznego z innego punktu widzenia niż ciało fizyczne (zjawisko często występujące również w czasie śmierci klinicznej), innym fenomenem związanym ze snami są tzw. sny prorocze i łączność telepatyczna w czasie snu. Badania nad tymi zjawiskami jeszcze w latach 60-tych potwierdziły ich autentyczność. Jednak najważniejszym doznaniem dla każdego oneironauty jest przeżycie transpersonalne (albo transcendentalne) opisywane jako "świadomość kosmiczna", "najwyższe poznanie", "przeżycie nadświadomości" itp. Wielu ludzi w tego rodzaju przeżyciach widzi cel swojego życia. |
Post został pochwalony 0 razy
|
|